6 Ekim 2014 Pazartesi

Arama Motoru Nedir?


Arama Motoru Nedir?Arama motorları, İnternet dünyasında bizlerin istediği bilgiye ulaşmamız için bizlere seçenek sunan yapay zekadan oluşan bir sistemdir. Bu içerikleri sunarken kendi algoritmasında bulunan kriterleri kullanırlar. Dünya'da en çok kullanılan arama motorları; Google, Bing, Yandex ve Alexadır. Bu arama motorlarının her birinin algoritması farklı tasarlanmış ve her birinin kriterleri farklıdır.

Arama motorları bünyesinde her hangi bir bilgi barındırmaz. Barındırılan bilgilere ulaşmamızda aracı olurlar. Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan arama motoru Google'dır. Google başta arama motoru olarak kurulmuş ve sonrasında bir çok hizmet sunmaya başlamıştır. Google arama motoru her ay yaklaşık olarak 30 güncelleme yapmaktadır. Bu güncellemelerde arama motoru algoritmasını yenilemektedir. Bu yenilemelerle spam yapan siteleri düşürmekte veya sıralamadan kaldırmakta. Başarılı olan siteleri ise üst sıralara taşımaktadır.

Search Engine Optimizasyon yani Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerini uygulayarak arama motorları sıralamasında üst sıralara çıkılabilir. SEO işlemi uygulamadan da arama motorlarında reklam alarak üst sıralarda çıkabilirsiniz ancak bu olayın doğal sıralamalara herhangi bir etkisi maalesef yoktur. SEO işlemleri site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılır. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda ayrıntılı bir biçimde siz takipçilerime detaylı bir biçimde anlatacağım.

0 yorum:

Yorum Gönder